Podílové fondy v září. Měsíc přál akciím i dluhopisům

Hlavní centrální banky povolily. Snižují se základní úrokové sazby a investoři se rádi vracejí k akciím. Kromě akciových se ale v září dařilo i dluhopisovým podílovým fondům. Měsíc na finančních trzích hodnotí analytik Partners Martin Mašát.

Vydáno: 15. 10. 2024
Kategorie: Investice
Zdroj: PartnersNews

Začátek měsíce září byl pro světové akcie slabší. Investoři se obávali zpomalování výkonu americké ekonomiky kvůli vysokým úrokovým sazbám. Jejich obavy potvrzovala zvyšující se nezaměstnanost v USA, jejíž míra dosáhla 4,2 procenta.

Riziko recese si určitě uvědomuje i americká centrální banka, proto v září své úrokové sazby snížila. Po dlouhé době poprvé – zato hned o polovinu procentního bodu, na rovných pět procent.

Pokles amerických sazeb nalil investorům novou krev do žil. Velice rychle se začali na akciové trhy vracet. Když k tomu přidáme obrovský fiskální i monetární stimul ekonomiky v Číně, tak je jasné, proč se ceny akcií opět zvedly. Jen pro zajímavost, čínský akciový index CSI 300 jen v září vyskočil o víc než 15 procent.

Evropská centrální banka snížila svoji základní sazbu podruhé v řadě, a to na 3,5 procenta. Nejednoduché rozhodování má Česká národní banka, která začala se snižováním reposazby už minulý rok; v září jsme se z extrémních sedmi procent dostali na 4,25 procenta.

Výrazné snížení sazeb v USA trhy uklidnilo, takže druhá polovina září už byla opět ve znamení růstu a pozitivně skončil i celý měsíc. Slabost na začátku měsíce se dotkla zejména některých velkých technologických akcií.

Evropské akcie také rostly, ale zřetelně pomaleji než jejich americké kolegyně. Důvodem je neutěšený stav evropských ekonomik, zejména Německa, na které v posledních letech po právu přešla přezdívka „nemocný muž Evropy“.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice (index PIF-AK) se v září pohybovala okolo 0,9 procenta. Za posledních dvanáct měsíců jsou investoři v plusu v průměru 23,4 procenta.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů (index PIF-SPEC), které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, vykázala v srpnu zhodnocení 1,7 procenta, meziročně je o 24,6 procenta výš. V této skupině se ale nacházejí fondy, které mají odlišné strategie, a tedy i výsledky – sázky na čínské akcie posunuly některé z nich v září prudce výš, podprůměrný výsledek měly ty, co sázejí na evropské akciové trhy včetně akcií střední a východní Evropy.

Po určitém vzedmutí dluhopisových výnosů v první části roku se trend pod vlivem slabé ekonomiky a nízké inflace konečně otočil, a výnosy dluhopisů se vydaly dolů. Pokles výnosů byl všeobecný a pozitivní měsíc zažily i dluhopisy v USA či eurozóně.

Na druhou stranu jsou výnosy dlouhodobých státních dluhopisů v kontextu tohoto tisíciletí stále na nadprůměrných hodnotách. Například desetiletý český státní dluhopis pořád nese kolem čtyř procent za rok, nese tedy potenciál bezrizikového zhodnocení o dvě procenta nad inflačním cílem.

Průměrné zhodnocení konzervativních dluhopisových fondů (index PIF-DLUH) bylo za poslední měsíc 0,8 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 8,3 procenta výše.

U fondů rizikových dluhopisů (index (PIF-HY) se setkaly dva protichůdné trendy, a to rostoucí volatilita akcií, ze které pramenil nárůst rizikových přirážek, a současný pokles bezrizikových výnosů. Rizikové dluhopisové fondy přidaly za měsíc procento. Meziročně jsou výše o 1,5 procenta.

Smíšené fondy (index PIF-MIX) připsaly svým klientům v září taky kladné zhodnocení. Meziměsíčně to bylo 1,3 procenta a meziročně jsou ve zisku 15 procent. Jak název těchto fondů naznačuje, jejich strategie je mix strategií, investovat můžou třeba i do komodit. A například cena zlata v září rostla o víc než pět procent, což mohlo některým z těchto fondů pomoct.

Zdroj: penize.cz